Якщо початок серпня ми стріли мандруючи Карпатами, то закінчення літа було не менш цікавим – адже нас запросили на наметовий табір «Антонівці. Нескорені» присвячений 76-річниці створення УПА та 27-й річниці Незалежності України. Табір відбувався у мальовничому лісі поблизу с.Антонівці, де в роки ІІ світової війни базувався табір відважних повстанців, а нині облаштована експозиція «Табір військової округи УПА «Волинь-Південь» відділу «Антонівецька республіка» Шумського районного краєзнавчого музею Тернопільської області. Організував табір шумський Пласт, але крім нас були пластуни з Тернополя, Бучача, Верещак, Острога, Рівного, Збаража, Кременця – усіх понад сімдесят.

У структурі табору була використана термінологія повстанців діти були поділені замість гуртків на чоти, кожної ночі вони заступали на варту, також придумували собі повстанські псевдоніми. Для харчування учасників була задіяна велика польова кухня, яка при умілому застосуванні дозволяла готувати не просто стандартний набір з трьох страв, а навіть вареники, які діти учились ліпити самі. Кожен день починався з загальнотаборової руханки, а закінчувався ватрою, де біля вогнища усі ділились враженнями, співали пісні, грались в ігри.

Під  час табору ми відвідали давнє село Іловиця і відновлюваний там монастир, у якому нас радо зустрів монах Митрофан, який  розповів про Святого Амфілофія та пригостив чаєм зі  смаколиками. Також було проведено у вигляді квесту екскурсію по всій території експозиції УПА «Волинь-Південь» – ми побачили пекарню, зброярню, навчальний клас під небом, конюшню, криївку, джерело, прибрали цвинтар, оглянули Алею пам’яті.

Кожного дня відбувались якісь цікавинки, скажімо –  навчання  в’язанню  різних вузлів, майстрування з газет шапок-мазепинок, перша домедична допомога, як можна з різнобарвних клаптиків тканини зробити ляльки-мотанки, які здавна в українців вважаються оберегами. Іншим разом відбувся квест «Нескорені. Не підведи свою чоту», під час якого учасники мали показати свої артистичні здібності при проходженні ворожого блок-поста, дати відповіді на запитання про ОУН – УПА та намалювати повстанську листівку, вправлялись у стрільбі із пневматичної зброї – пістолета та автомата, маскувались у лісі,  відшукували сховані ґрипси за допомогою азимута, співали гімн УПА та повстанські пісні  тощо. Виконуючи вправно ці завдання діти отримували повстанські паперові гроші – бофони, за які могли собі купити в таборі солодощі.

Один з днів майже повністю зайняла цікава та емоційна гра пейнтбол. Гра дуже захопила дітей, вони викладалися повністю. Одного вечора нам показували повчальний документальний фільм «Волинянин», у якому згадувалися давні події на Шумщині та Волині, звірства та провокації енкаведистів. Цікавими були гутірки від «Правого сектору» на історичну тему та під назвою «Бог, Україна, Свобода», а ще ми плели маскувальну сітку для військових. Були і нічні алярми (тривоги).

Ми вдячні дружній команді тернопільських  пластунів та волонтерів, які доклали колосальних зусиль для організації та проведення табору за чудову можливість дізнатись про повстанський край та провести з користю час в колі прекрасних людей. Окрема подяка міському  відділу у справах сім‘ї, молоді та спорту за фінансову допомогу.

пластунка Валерія Соболєва

 

Детальніше про табір від Віктора Аверкієва:

https://www.tenews.org.ua/post/view/1535215419-taborova-zustrich–antonivci-neskoreni-2018

https://www.tenews.org.ua/post/view/1535215419-taborova-zustrich--antonivci-neskoreni-2018